قطعا برای بسیاری از شما سوال است که نوشیدنی کافه لاته چیست؟ این سوال در ذهن افراد زیادی که در کافی شاپ ها با منوهای مختلف رستوران ها روبرو می شود، وجود دارد. از 400 میلیون فنجان قهوه ای که هر روز در ایالات متحده مصرف می شود، میلیون ها نوع آن از نوع کافه لاته است.

در کنار اسپرسو، کاپوچینو و قهوه های یخی، لاته در بین چهار محصول کافئین پرمصرف و بزرگ در آمریکا قرار دارد. اگر جز افرادی هستید که می خواهید در کنار لذت بردن از طعم فوق العاده کافه لاته، شناخت کاملی از این محصول، داشته باشید یا اینکه هیچ اطلاعی از این محصول نداشته و فقط می خواهید بدانید که آیا این نوشیدنی برای شما مناسب است یا خیر، این مقاله می تواند برای شما کاربردی باشد.

تاریخچه پر افت و خیز کافه لاته

اگر می خواهید بخوبی متوجه شوید که کافه لاته چیست بهتر است با گذشته این نوشیدنی بیشتر آشنا شده و بدانید که کافه لاته چگونه به لیست منو رستوران ها و کافی شاپ های اکثر کشورهای دنیا، اضافه شد.

در ساده ترین شکل، کافه لاته قهوه ای است که با ترکیب اسپرسو، شیر داغ و فوم شیر ایجاد می شود. همین ترکیبات به یکی از مهم ترین و بهترین نوشیدنی های سرد و گرم در دنیا، تبدیل شده است.

قهوه کافه لاته در ابتدا فقط به عنوان یک نوشیدنی صبحانه آن هم فقط در قهوه خانه ها برای افرادی که صبحانه، سفارش می دادند، سرو می شد. البته که این جریان به 300 سال پیش یعنی قرن 17 مربوط می شود. زمانی که ایتالیایی ها با ترکیب اسپرسو با شیر داغ این نام را که به معنی شیر قهوه است، برای این نوشیدنی انتخاب کردند. همین باعث شد که افرادی که به طور تخصصی می دانید قهوه کافه لاته چیست، منشا این نوشیدنی را ایتالیا می دانند.

زمانی که آمریکایی ها با خواص کافه لاته و طعم دلنشین آن آشنا شدند، نسخه تجاری و صادراتی آن را تولید کردند. حال برای افراد زیادی سوال است که چرا اروپایی ها به فکر این کار نیوفتادن. با اینکه از نسل ها قبل، این قهوه در اروپا بوده است.

امروزه در آمریکا ادعا می شود که کافه لاته برگرفته از این ایالت است. آن ها ادعا می کنند که این نوشیدنی در برکلی کالیفرنیا توسط کافه مدیترنوم اختراع شده است. با اینکه تا سال 1980 هیچ محبوبیت خاصی در سیاتل نداشت.

معنی لغوی کافه لاته چیست؟

از نظر لغوی، کلمه انگلیسی ‘latte’ نمونه کوتاه شده از ‘caffe latte’ این عبارت ایتالیایی است. در کشورهای دیگر مثل فرانسه به نام ‘cafe au lait’ و در اسپانیا به نام ‘cafe con leche’ شهرت دارند که همان طور که گفته شد به معنی قهوه با شیر ترجمه می شود. در گذشته اگر در کشورهای اروپایی مانند فرانسه، ایتالیا و اسپانیا، از قهوه خانه ها یا رستوران ها، درخواست لاته می کردید، با یک لیوان شیر داغ روبرو می شدید.

طرز تهیه کافه لاته چیست و چگونه به این محبوبیت رسیده است؟

یکی دیگر از مواردی که برای شما مشخص می کند که کافه لاته چیست، آشنایی با طرز تهیه آن است. همانطور که از نام این محصول پیداست، لاته در اصل با مخلوط کردن قهوه با شیر تهیه می شود. شیر قهوه یا لاته به طور سنتی ترکیبی از شیر داغ و فوم شیر است. از بسیاری جهات، یک کافه لاته بسیار شبیه به کاپوچینو است اما برای تهیه آن به نسبت کاپوچینو، به شیر داغ بیشتری نیاز دارید و در عوض فقط کمی به فوم شیر نیاز دارید. یکی دیگر از نوشیدنی های مشابه کافه لاته، ماکیاتو است (Macchiato) که فقط از فوم شیر برای تهیه آن استفاده می کنند. لاته در ابتدای کار به اسپرسو نیاز دارید. سپس با شیر داغ (6 تا 8 اونس یا بیشتر برای تعداد بیشتر) و فوم شیر قرار می گیرد. بعد از این موارد می تواند برای ایجاد طرح های چشم نواز، از باریستا استفاده کنید.

در کنار این ترکیباتی که گفته شد می توانید از طعم های جدید با وانیل، دارچین و شربت های مختلفی استفاده کنید که اکنون هر روز به میلیون ها لاته این افزودنی ها را اضافه می کنند. لاته ها ممکن است از شیر کامل، بدون چربی استفاده کنند. در سال های اخیر، شیر نارگیل و شیر بادام به طور فزاینده ای برای نیازهای غذایی و همچنین سلیقه های شخصی برای این نوشیدنی محبوبیت زیادی پیدا کرده اند. شیر سویا گزینه دیگری برای این مورد است.

حال که به خوبی متوجه شدید که قهوه کافه لاته چیست، بهتر است اندکی با نمونه سرد شده آن، نیز آشنا شوید. نوشیدنی که در تابستان با استقبال بسیار زیادی روبرو شده است. برای تهیه قهوه لاته سرد، شما به دستور العمل خاصی نیاز ندارید، فقط برای تهیه قهوه لاته سرد، باید از شیر سرد استفاده کنید یا اینکه این مواد را با یخ های خورد شده، مخلوط کنید.

چگونه در خانه خود قهوه کافه لاته درست کنیم؟

این سوال ممکن است برای بسیاری از ما به وجود آید. خیالتان راحت. برای تهیه یک کافه لاته، هیچ رازی و طرز پخت خاصی وجود ندارد. اینکه چقدر این قهوه در طول روز در کل دنیا، فروش دارد، محبوبیت آن را ثابت نمی کند. بسیاری هستند که با متوجه شدن خواص کافه لاته سعی بر این دارند که این قهوه را در منزل خود، درست کنند. در ادامه 5 دلیل مهم که به شما انگیزه درست کردن قهوه کافه لاته در منزل را می دهد، برای شما مشخص کرده ایم:

  1. با تهیه قهوه لاته در منزل، پول خود را ذخیره کنید. یک قهوه 10 هزار تومانی برای هر روز صبح شما در ماه تقریباً 300 هزار تومان می شود. شما می توانید نوشیدنی های خود را با یک پنجم آن قیمت در منزل خود تهیه کنید. حتی اگر چند صد هزار تومان هم صرف یک دستگاه قهوه ساز فانتزی کنید.
  2. صرفه جویی در زمان با تهیه کافه لاته در منزل. هیچ کس از 10 دقیقه انتظار در صف برای خوردن کافه لاته، لذت نمی برد، به خصوص وقتی که برای کار خاصی عجله دارید. تهیه آن در خانه تا زمانی که برای محل کار خود، آماده می شوید، یک راه حل بسیار کارآمد است.
  3. شما می توانید با هر طعم و مزه ای این نوشیدنی را در خانه خود، درست کنید. برخی از رستوران ها برای کافه لاته مبلغ زیادی را هزینه از شما می خواهد.
  4. قطعا می دانید که مواد غذایی که در منزل تهیه می شود، سالم تر بوده و می تواند برای شما مفیدتر باشد. این جریان با توجه به خواص کافه لاته بسیار کاربردی خواهد بود. ممکن است برخی رستوران ها یا کافی شاپ ها از مواد تازه برای تهیه آن، استفاده نکنند.
  5. با استفاده کمتر از لیوان های یکبار مصرف، زمانی که به کافی شاپ برای خوردن این قهوه می روید، به یکی از دوستداران طبیعت تبدیل می شوید.

نه تنها انگیزه های مختلفی برای ساختن لاته در منزل وجود دارد، همچنین اتفاق می افتد که یکی از ساده ترین راه های تهیه کافه لاته، تهیه آن در خانه است. برای تهیه بهترین قهوه لاته (که احتمالاً نزدیکترین کیفیت به قهوه باریستا است) خرید دستگاه اسپرسو ساز که شامل یک دستگاه برای داغ کردن شیر می باشد، پاسخ نهایی است. با استفاده از این دستگاه، سختی تهیه قهوه از سمت شما گرفته می شود.

سخن آخر

ما در این مقاله سعی کردیم نکاتی را بیان کنیم تا شما به خوبی متوجه شوید که کافه لاته چیست. افرادی که می دانند قهوه کافه لاته چیست، زمانی که این نوشیدنی را از منو کافی شاپ انتخاب می کنند، یا اینکه در منزل آن را درست می کنند، طعم دلنشین تری را به نسبت قبل برایشان خواهد داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *